Bezpieczeństwo sanitarno-higieniczne na placu budowy: Kontrola i procedury
W dzisiejszych czasach, ze względu na pandemię COVID-19, niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarno-higienicznego na placu budowy.
Ozdobny słupek podpierający gzyms. Gzymsy - doskonałe elementy zdobiące każdą elewację
W obecnych czasach ozdobne gzymsy zdobią niejedną stylową elewację pięknego domu. Pełni uroku ścianie każdego budynku dodaje gzyms
Zrównoważone projektowanie budowlane: Aspekty ekologiczne i energetyczne
W dzisiejszych czasach, gdzie świadomość ekologiczna odgrywa coraz większą rolę, projektowanie budynków staje się coraz bardziej zrównoważone. Do
Ozdoby metalowe do Twojego ogrodu
Ogród to strefa relaksu. Latem staje się bardziej pożądanym miejscem odpoczynku niż jakiekolwiek pomieszczenie w domu. Wśród zieleni możemy korzystać z kąpieli słonecznych, pompowanego
Projektowanie wnętrz: Tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach
Projektowanie wnętrz: tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach

Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia miejsc,
Wady i zalety korzystania z pokojów akademickich
Młodzi studenci coraz częściej pragną usamodzielniać się jeszcze na etapie nauki: często wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego startu do innych, większych miast a nawet rozpoczynają
Zarządzanie odpadami budowlanymi: Przepisy i postępowanie
Coraz większa ilość działalności budowlanych wpływa na nasze środowisko naturalne. W związku z tym, pojawia się coraz więcej rozwiązań dotyczących odpadów budowlanych.

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

sty 10, 2021 by

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

Czym kierować się przy doborze roślin do ogrodu?

Wymarzony ogród to nie tylko ładne, zdrowe i kolorowe rośliny, ale także ich harmonijne połączenie. Przy doborze gatunków i ich układzie warto kierować się kilkoma czynnikami.

1. Warunki środowiskowe
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście charakter warunków środowiskowych – stanowiska, żyzność, wilgotność, ekspozycja i klimat. Niezbędne jest poznanie wymagań poszczególnych gatunków przed zakupem. Nie warto pchać roślin na siłę w miejsca, do których nie są przystosowane.

2. Kontrasty kolorystyczne
Rośliny o różnych kolorach i kształtach liści czy kwiatów ułatwiają aranżację. Możemy zdecydować się na kompozycję jednokolorową, dwukolorową bądź wielobarwną. Ważne, by zwracać uwagę na to, które kolory sprzyjają sobie wzajemnie, a które są w kontraście.

3. Sezon kwitnienia
Rośliny, które kwitną w różnych porach roku zapewnią nam ciekawą dekorację na przestrzeni całego roku. Należy pamiętać, żeby połączenia kwitnących w różnych porach gatunków były spójne i nie rażące.

4. Rozmiary i formy
Nie tylko kolory są istotne w tworzeniu harmonijnej kompozycji. Rośliny o różnych kształtach, wysokościach i strukturach umożliwiają stworzenie ciekawych aranżacji. Warto decydować się na rośliny wysokie i niskie, o różnych kształtach liści czy o różnej formie krzewu.

5. Oświetlenie
Na dobór gatunków wpływa także ekspozycja na słońce czy cień. Rośliny cieniolubne należy sadzić w miejscach zacienionych, a te wymagające pełnego nasłonecznienia w miejscach nasłonecznionych.

Dobrze dobrana i harmonijna kompozycja roślin w ogrodzie to gwarancja piękna i harmonii na przestrzeni całego roku. Warto więc poświęcić czas na wybór odpowiednich gatunków i ich układ.

Related Posts

Tags