Ekonomiczny i niezawodny beton komórkowy - producenci
Obecnie w budownictwie szerokie zastosowanie znalazł beton komórkowy. Jest to innowacyjny materiał z którego są wykonywane bloczki służące do budowy różnorodnych obiektów.
Najlepsze wypełnienia do betonu - naprawa powierzchni betonowych
Beton jak i inne materiały budowlane nie są niezniszczalne. Często mogą pojawić się na nim pęknięcia oraz zarysowania.

naprawa powierzchni betonowych
Gdy
Jakie znaczenie w maszynach budowlanych mają filtry?
Filtry są istotnym elementem maszyn budowlanych, ponieważ chronią silnik przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem. Działają jak bariera zapobiegająca przedostawaniu się
Ogłoszenia nieruchomości
W poglądowej opinii sztukateria używana na elewacjach jest taka sama, jest to bardzo błędny tok myślenia. Wystarczy udać się na strony internetowe i tam sprawdzić jak wiele jest dostępnych najróżniejszego
Budowa dróg w Polsce.
Jak wygląda stan polskich dróg wie chyba każdy kierowca, który choć raz miał okazję przejechać się po naszym kraju. Wiadomo, że nie jest ona najlepszy, choć od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej
Płyty stropowe sprężone, kanałowe - odpowiednie do rodzaju budynku
Ogromną popularnością na rynku cieszy się płyta stropowa kanałowa oraz płyty stropowe sprężone. Te produkty budowlane znalazły powszechne zastosowanie
Nanotechnologia w materiałach budowlanych: Innowacyjne zastosowania i korzyści
Wprowadzenie:

W ostatniej dekadzie nanotechnologia zyskała na popularności i znaczeniu w wielu dziedzinach, w tym również budownictwie. Nanotechnologia

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

sty 10, 2021 przez

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

Czym kierować się przy doborze roślin do ogrodu?

Wymarzony ogród to nie tylko ładne, zdrowe i kolorowe rośliny, ale także ich harmonijne połączenie. Przy doborze gatunków i ich układzie warto kierować się kilkoma czynnikami.

1. Warunki środowiskowe
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście charakter warunków środowiskowych – stanowiska, żyzność, wilgotność, ekspozycja i klimat. Niezbędne jest poznanie wymagań poszczególnych gatunków przed zakupem. Nie warto pchać roślin na siłę w miejsca, do których nie są przystosowane.

2. Kontrasty kolorystyczne
Rośliny o różnych kolorach i kształtach liści czy kwiatów ułatwiają aranżację. Możemy zdecydować się na kompozycję jednokolorową, dwukolorową bądź wielobarwną. Ważne, by zwracać uwagę na to, które kolory sprzyjają sobie wzajemnie, a które są w kontraście.

3. Sezon kwitnienia
Rośliny, które kwitną w różnych porach roku zapewnią nam ciekawą dekorację na przestrzeni całego roku. Należy pamiętać, żeby połączenia kwitnących w różnych porach gatunków były spójne i nie rażące.

4. Rozmiary i formy
Nie tylko kolory są istotne w tworzeniu harmonijnej kompozycji. Rośliny o różnych kształtach, wysokościach i strukturach umożliwiają stworzenie ciekawych aranżacji. Warto decydować się na rośliny wysokie i niskie, o różnych kształtach liści czy o różnej formie krzewu.

5. Oświetlenie
Na dobór gatunków wpływa także ekspozycja na słońce czy cień. Rośliny cieniolubne należy sadzić w miejscach zacienionych, a te wymagające pełnego nasłonecznienia w miejscach nasłonecznionych.

Dobrze dobrana i harmonijna kompozycja roślin w ogrodzie to gwarancja piękna i harmonii na przestrzeni całego roku. Warto więc poświęcić czas na wybór odpowiednich gatunków i ich układ.

Podobne

Tagi