Projektowanie wnętrz: Tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach
Projektowanie wnętrz: tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach

Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia miejsc,
Usługi dźwigowe, wynajem dźwigów w Bielsku Białej i Lublinie
Dźwig to maszyna, która przydaje się w wielu sytuacjach, także w czasie prac takich jak remonty, czy porządkowanie ogrodu. Oczywiście inwestowanie w zakup tego
Oświetlenie w budownictwie: Pomysły na nowoczesne i efektywne rozwiązania
Zachwycające, stylowe oświetlenie w domu, oficynie albo biurze to nie tylko element estetyki, lecz przede wszystkim funkcja komfortowej i wygodnej
Lacobel: Elegancja i styl w nowoczesnych kuchniach
Lacobel, zyskujące na popularności rozwiązanie w projektowaniu nowoczesnych kuchni, staje się synonimem elegancji i stylu. Ten rodzaj lakierowanego szkła jest nie tylko
Wyposażenie łazienek: Praktyczne i estetyczne rozwiązania
Łazienka to miejsce w domu, gdzie nie tylko myjemy się, ale także odpoczywamy i relaksujemy po całym dniu. Dlatego też, ważne jest, aby wyposażenie łazienki było
Bezpieczeństwo na drogach: Systemy ochrony i przeciwdziałanie wypadkom
Niestety, wypadki drogowe są zjawiskiem ciągle obecnym na polskich drogach. Aby zminimalizować ryzyko ich występowania, producenci samochodów oraz
Bloczki stropowe - rzut stropodachu. Dobre jakościowo bloczki stropowe
Decydując się na budowę domu warto zadbać o wszystkie szczegóły. Niezwykle ważnym elementem każdego mieszkania jest piękny dach o odpowiedniej konstrukcji.

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

sty 10, 2021 przez

Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i układ kompozycyjny

Czym kierować się przy doborze roślin do ogrodu?

Wymarzony ogród to nie tylko ładne, zdrowe i kolorowe rośliny, ale także ich harmonijne połączenie. Przy doborze gatunków i ich układzie warto kierować się kilkoma czynnikami.

1. Warunki środowiskowe
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście charakter warunków środowiskowych – stanowiska, żyzność, wilgotność, ekspozycja i klimat. Niezbędne jest poznanie wymagań poszczególnych gatunków przed zakupem. Nie warto pchać roślin na siłę w miejsca, do których nie są przystosowane.

2. Kontrasty kolorystyczne
Rośliny o różnych kolorach i kształtach liści czy kwiatów ułatwiają aranżację. Możemy zdecydować się na kompozycję jednokolorową, dwukolorową bądź wielobarwną. Ważne, by zwracać uwagę na to, które kolory sprzyjają sobie wzajemnie, a które są w kontraście.

3. Sezon kwitnienia
Rośliny, które kwitną w różnych porach roku zapewnią nam ciekawą dekorację na przestrzeni całego roku. Należy pamiętać, żeby połączenia kwitnących w różnych porach gatunków były spójne i nie rażące.

4. Rozmiary i formy
Nie tylko kolory są istotne w tworzeniu harmonijnej kompozycji. Rośliny o różnych kształtach, wysokościach i strukturach umożliwiają stworzenie ciekawych aranżacji. Warto decydować się na rośliny wysokie i niskie, o różnych kształtach liści czy o różnej formie krzewu.

5. Oświetlenie
Na dobór gatunków wpływa także ekspozycja na słońce czy cień. Rośliny cieniolubne należy sadzić w miejscach zacienionych, a te wymagające pełnego nasłonecznienia w miejscach nasłonecznionych.

Dobrze dobrana i harmonijna kompozycja roślin w ogrodzie to gwarancja piękna i harmonii na przestrzeni całego roku. Warto więc poświęcić czas na wybór odpowiednich gatunków i ich układ.

Podobne

Tagi