Ekologiczne materiały budowlane: Zrównoważone rozwiązania dla budownictwa
Ekologiczne materiały budowlane: Zrównoważone rozwiązania dla budownictwa

Słowo "ekologia" staje się coraz bardziej modne. Każdego dnia pojawiają
Architektura w Polsce.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale architektura jest bardzo ważną dziedziną, bez której nasze otoczenie wyglądałoby zupełnie inaczej. Dobrym przykładem mogą być czasy komunizmu, kiedy architekci
Bądź EKO!
Drogi Internauto! Jeśli regularnie buszujesz w Internecie, zapewne zauważyłeś trend, który niedawno zapanował dosłownie wszędzie - bycie EKO jest teraz naprawdę na czasie! Fanatycy takiego stylu życia starają
Inżynieria mostowa: Konstrukcje, bezpieczeństwo i wytrzymałość
Inżynieria mostowa jest jednym z najważniejszych dziedzin inżynierii budowlanej. Konstrukcja mostów wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również odpowiedniej
Bezpieczne stosowanie materiałów budowlanych: Znaczenie certyfikacji i norm jakościowych
Bezpieczne stosowanie materiałów budowlanych: Znaczenie certyfikacji i norm jakościowych

W dzisiejszych czasach na rynku materiałów
Projektowanie wnętrz: Tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach
Projektowanie wnętrz: tworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w budynkach

Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia miejsc,
Płyty stropowe sprężone, kanałowe - odpowiednie do rodzaju budynku
Ogromną popularnością na rynku cieszy się płyta stropowa kanałowa oraz płyty stropowe sprężone. Te produkty budowlane znalazły powszechne zastosowanie

Recykling w branży budowlanej: Wykorzystanie materiałów z odzysku

gru 17, 2020 przez

Recykling w branży budowlanej: Wykorzystanie materiałów z odzysku

Recykling w branży budowlanej: Wykorzystanie materiałów z odzysku

Branża budowlana stanowi jedną z największych gałęzi gospodarki na świecie. Tym samym, generuje też wiele odpadów. Dlatego coraz więcej firm skupia się na recyklingu, czyli odzyskiwaniu materiałów, które można ponownie wykorzystać w budownictwie. Dlaczego warto inwestować w recykling? Jakie materiały dają się poddać odzyskowi i jak je wykorzystać?

1. Recykling – dlaczego warto?

Recykling ma wiele korzyści – przede wszystkim dla środowiska. Poprawia jakość powietrza i wody, a także wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, pozwala na zmniejszenie potrzeby wydobywania surowców naturalnych z ziemi, co ma kluczowe znaczenie w kontekście zapobiegania erozji gleby oraz zwiększenia efektywności gospodarki surowcami naturalnymi.

2. Materiały, które można poddać recyklingowi

W branży budowlanej istnieje wiele materiałów, które można z powodzeniem poddać recyklingowi. Są to m.in.: beton, cegła, szkło, drewno, metale, a także tworzywa sztuczne i gumowe. Te ostatnie są szczególnie trudne do utylizacji, dlatego warto je poddać odzyskowi.

W kontekście betonu, cegły i szkła, można je z powodzeniem kruszyć i wykorzystywać do produkcji nowych produktów. Drewno może zostać przetworzone na deskę tarasową, płot, balustradę czy też meble. Z kolei metale mogą być przetapiane i wykorzystywane w produkcji nowych elementów.

3. Wykorzystanie materiałów z odzysku

Materiały z odzysku mają wiele zastosowań w branży budowlanej. Beton kruszony i mieszkany z nowymi materiałami może być używany do budowy dróg lub wypełniania fundamentów. Cegła, po odpowiednim przetworzeniu, może stanowić podłoże pod chodnik. Z kolei drewno z odzysku może być wykorzystane do produkcji mebli czy też konstrukcji budowlanych.

Warto także pamiętać o możliwości wykorzystania w budownictwie materiałów pochodzących z innych gałęzi przemysłu – np. materiałów izolacyjnych, które powstają jako odpady w produkcji okien czy drzwi.

4. Przykłady firm, które inwestują w recykling

Wciąż wiele firm z branży budowlanej nie zwraca uwagi na problem recyklingu. Jednak istnieją przedsiębiorstwa, które inwestują w ten proces. W Polsce warto wspomnieć o firmie Bemal, która produkuje opakowania wykonane z surowców wtórnych. Warto także wymienić Skanska, którą z pewnością kojarzysz jako firmę budowlaną – od wielu lat inwestuje w odnawialne źródła eneregii oraz recykling odpadów.

5. Podsumowanie

Recykling to proces, który ma wiele zalet – dla środowiska, ale także dla biznesu. W branży budowlanej wiele materiałów można z powodzeniem poddać recyklingowi, a potem wykorzystać do produkcji nowych produktów. Im więcej firm zdecyduje się na inwestycję w recykling, tym większe będą korzyści dla wszystkich.

Podobne

Tagi